Pojęcie sprawy gospodarczej
Od 7 listopada 2019r. sprawy o roboty budowlane oraz z umów służących wykonaniu robót budowlanych (art. 4582 §1 ust 5 kpc) należą do kategorii spraw gospodarczych.
Założenie ustawodawcy było takie aby spory związane z wielkimi inwestycjami sądy rozstrzygały w postępowaniu gospodarczym.
Jednak w efekcie jeśli zleciłeś budowę garażu podlegasz takim samym rygorom jak Mostostal czy Straabag.
Musisz wiedzieć, że o ile reforma procedury cywilnej wprowadziła w życie bardzo restrykcyjne zmiany w postępowaniu cywilnym, to postępowanie w sprawach gospodarczych jest jeszcze bardziej sformalizowane.
Odrębności postępowania gospodarczego
W dużym uproszczeniu, prowadząc sprawę przed sądem gospodarczym musisz pamiętać o następujących odrębnościach:
- W pozwie lub pierwszym piśmie procesowym masz obowiązek wskazania adresu mailowego.
Wszystkie dowody i twierdzenia jako powód musisz powołać w pozwie a jako pozwany w odpowiedzi na pozew. - Tylko w wyjątkowych okolicznościach kiedy potrzeba powołania dowodu wynikła później lub wcześniejsze powołanie dowodu nie było możliwe możesz wnioskować nowe dowody ale tylko w terminie 2 tygodni od daty kiedy powołanie stało się możliwe lub wynikła potrzeba.
- Prymat mają dowody z dokumentów, dowody ze świadków sąd dopuści tylko gdy wykażesz ze nie możesz przedstawić dokumentu z przyczyn od siebie niezależnych lub gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych pozostały do wyjaśnienia fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy,
- Jako uczestnik procesu budowlanego masz możliwość zawarcia umowy dowodowej. To znaczy, że strony mogą się umówić, że pewien rodzaj środków dowodowych nie może być przeprowadzany przez sąd w przypadku zaistnienia sporu (np. dowód ze świadków, z korespondencji mailowej, z opinii biegłego). Istnieje tu zupełna dowolność o ile strony są zgodne co do tych ograniczeń dowodowych. W sytuacji gdy zawarliście umowę dowodową sąd nie może wbrew jej postanowieniom przeprowadzić zastrzeżonych dowodów.
Zalety postępowania gospodarczego
Są jednak również plusy rozpoznawania sprawy w postępowaniu gospodarczym.
Pierwszy to taki, że sąd powinien zakończyć postępowanie w terminie 6 miesięcy od doręczenia odpowiedzi na pozew, aczkolwiek jest to termin tylko instrukcyjny i jego dotrzymanie przez sądy wydaje się mało prawdopodobne.
Drugi plus jest taki, że wyrok wydany w sprawie staje się tytułem zabezpieczenia z chwilą jego wydania.
Jak uniknąć procedury gospodarczej
Jeżeli nie jesteś przedsiębiorcą tylko osobą fizyczną lub prowadzisz działalność gospodarczą jako osoba fizyczna masz prawo złożyć wniosek o rozpoznanie sprawy w trybie ,,zwykłego” postępowania.
Wniosek taki możesz złożyć jednak nie później niż w ciągu jednego tygodnia od doręczenia pouczeń sądu o obowiązkach i uprawnieniach strony.
Sąd ma obowiązek pouczyć cię o wszystkich prawach i obowiązkach.
Oznacza to, że otrzymasz z sądu kilkustronicowe pouczenie, które koniecznie musisz przeczytać.
Jako strona postępowania nie możesz zasłaniać się tym, że pouczenie było niezrozumiałe lub że go nie przeczytałeś.
W poprzednim artykule błędy inwestora możesz przeczytać na co uważać przy zawieraniu umowy z wykonawcą robót.
Te uwagi są szczególnie ważne w związku z ograniczeniami w powoływaniu dowodów z zeznań świadków jakie występują w sprawie gospodarczej.
Nie traktuj tego artykułu jako kompendium wiedzy, dzięki któremu poradzisz sobie w sądzie, lecz jako ostrzeżenie, że nie masz szans sobie poradzić.
To właśnie błędy proceduralne mogą obecnie być przyczyną przegranej sprawy , a nie brak argumentów merytorycznych.
Grażyna Tomanek
adwokat
***
Firma budowlana spóźnia się z wykonaniem prac
Klasyką gatunku podczas wykonywania robót budowlanych (remontowych) jest sytuacja gdy firma budowlana spóźnia się z wykonaniem umówionych prac.
Każdy chce mieć budowę lub remont jak najszybciej za sobą. Co jednak zrobić gdy sprawy zaczynają się przeciągać [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }