Klasyką gatunku podczas wykonywania robót budowlanych (remontowych) jest sytuacja gdy firma budowlana spóźnia się z realizacją umówionych prac. Każdy chce mieć budowę lub remont jak najszybciej za sobą. Co jednak zrobić gdy sprawy zaczynają się przeciągać ? Po pierwsze termin zakończenia konkretnych prac powinien wynikać z umowy. Więcej możesz przeczytać tutaj. Jeżeli masz umowę, a w niej przewidziano kary umowne za opóźnienie, to oczywiście możesz takim rozwiązaniem postraszyć wykonawcę. Jeżeli natomiast popełniłeś błąd i nie masz takiego zapisu w umowie, albo jeszcze gorzej, masz już dosyć firmy która wielokrotnie obiecywała przyspieszenie prac i się z tego nie wywiązała, to możesz skorzystać z kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 635 kc :
„Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.”
Zanim jednak wyrzucisz wykonawcę z placu budowy, to zastanów się jak duże jest opóźnienie. Jeżeli wykonawca mógłby z łatwością opóźnienie nadrobić, to wówczas decyzja o odstąpieniu od umowy może okazać się przedwczesna. W tym wypadku nerwy nie są dobrym doradcą.
Odstąpienie od umowy bardzo często skutkuje wniesieniem sprawy do sądu przez jedną ze stron. Zatem dla celów dowodowych odstąpienie takie powinno być sporządzone na piśmie. Nie ma w przepisach wzoru czy formularza odstąpienia. Pismo takie należy sporządzić samodzielnie. Powinno ono zawierać datę sporządzenia, przyczynę odstąpienia od umowy i zadbać należy o dowód doręczenia takiego pisma drugiej stronie. Jeżeli obawiasz się, że popełnisz w nim jakiś błąd to zawsze możesz skorzystać z pomocy adwokata.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }